
Apple frigiver iBooks Author. Det er et værktøj til at lave interaktive bøger med. Multi touch-bøger kalder Apple dem. Det er dermed blevet meget nemmere, også for menigmand, at lave lækre ebøger. Det eneste man behøver er faktisk bare en ide og en Mac.
Apple har inkluderet en række skabeloner og layouts, så man skal bare tilføje tekst og billeder. Er man lidt mere kreativ, kan man tilføje interaktive widgets: Fotogallerier, film, Keynote-præsentationer, 3D-objekter og meget mere. Man kan til enhver tid se bogen på sin iPad. Når man er færdig, kan med med nogle få klik indsende bogen til iBooks Store.
Opdatering: iBook Author er udgået (læs mere).
Scroll ned for at se kommentarer
Har leget kort med det, og det virker super lækkert. Hvis man vil, kan man sagtens bare skrive en "almindelig" bog, men det er også ret simpelt, at lægge nogle widgets ind.
Tænker lidt om det her ikke kan blive det nye wikipedia, hvis folk strammer sig lidt an og skriver nogle bøger der kan bruges til noget frem for en bog, hvor der kun står 1 ord... Det her er jo lidt af en konkurent til Gyldendals latterlige app og da helt klart Amazons Kindle. Hvis gyldendal ikke gider få solgt deres bøger hos Apple, fair nok så får Apple da bare privat personer til at lave dem;-) Tror Apple har ramt plet igen (som altid) En gratis app, hvor du kan lave din egen bog og få den ud til flere millioner af brugerer. Det her bliver det perfekte tool for både lærer og forbrugerer, Det her er en strejf af fremtiden, hvor vi kun går rundt med iPads når vi læser bøger.
Lige et spørgsmål, Fungerer det ligesom med app store at hvis ens bog bliver downloadet så får man et hvis procent af det beløb den var sat for? Jeg kan ihvertfald mærke at jeg snart skal have en Mac;-)
Ibooks er vildt ginialt, MEN det er NOT HOT at man ikke kan læse de færdige bøger alle mac´s, og KUN på ipad det er IMØ en kæmpe fejl..!
Lave den på Imac, gennem se på Ipad. Ahrrrr det er sku appel stil IMØ
Please Appel, make it happen
UPS tastefejl der skulle stå:Ahrrrr det er sku IKKE appel stil IMØ
Kræver det en udvikler konto for at lægge bøger ud og kommer de igennem Apples kvalitetkontrol, så der ikke bare kommer en masse fyld ud i iBook Store?
@Torben
Det skyldes nok multi touch. Det er lidt svært at eftergøre med en mus. Derudover er Macs mere forskellige i specifikationer såsom skærmstørrelse, så det kan aldrig blive lige så ensartet som på iPaden.
@Martin..
Rigtig nok, men sku godt nok noget skidt at man ikke kan gennemse den på den maskine du nu laver dem.
Håber da man kan gennemse mens man arbejder på bogen...:=)
Det ser ud til at man kan se bogen på sin iPad hvis den er kablet med computeren ligesom man kan afvikle sine apps som test på den måde.
De bliver kontrolleret og man får de 70%.
hej jeg har nemlig en rigtig god ide til en ny ipad som jeg vil prøve at sende ind til en forretning men ved ikke hvordan er der en der vil hjælpe mig(: