En af nyhederne i iPhone 6s Plus er, at den optiske billedstabilisering nu også fungerer ved videooptagelse. Optisk billedstabilisering er en funktion, der fjerner rystelser, og tidligere har det kun fungeret med stillbilleder.
Giga Tech har lavet en video, hvor man kan se forskellen på iPhone 6 Plus uden billedstabilisering og iPhone 6s Plus med billedstabilisering. Som det ses er der en tydelig effekt.
Videoen er optaget i 4K, og de gør opmærksom på, at billedstabiliseringen fungerer meget bedre, hvis man nøjes med bare at optage i HD (1.920 x 1.080).
Det er kun Plusmodellen der har optisk billedstabilisering. Den regulære model har ikke. Den har til gengæld en digital billedstabilisering, der dog ikke er nær så effektiv.
Scroll ned for at se kommentarer
Okay... Det er faneme godkendt!! Stadig ik interesseret i en fladskærm, men ville sgu gerne have smidt det nye kamera her ind i min 5s'er!! ;-)
@Martin
Hvordan kan det være at optisk billedstabilisering kun er i plus modellen? Er det noget med pladsmangel i den normale model?
@arkoh
Jeg havde det faktisk på samme måde som dig i lang tid, jeg bandede og svovlede langt væk over at de lavede skærmene større og større. Den gang havde jeg en 4s og var mere end tilfreds med skærmstørrelsen.
Min 4s trængte dog til at blive udskiftet og valget stod mellem en 5s og 6'er. Jeg var længe i tvivl, men valgte 6'eren ganske simpelt fordi det var den nyeste mode. Lige da jeg fik min telefon og den første uge frem, tænkte jeg "Holy shit, hvad har jeg købt, den er jo enorm" :D Men efter en uges tid begyndte jeg at vænne mig til skærmstørrelsen og hvis jeg tager en 4'er eller en 5'er i hånden nu (især 4'eren) tænker jeg, "hold da op skærmen er lille".
Så, som det er med alting, kan man vænne sig til det meste, dog har jeg ikke lyst til at prøve at vænne mig til at have en 6 plus ;-)
Min pointe er, at der er fordele og ulemper ved den større skærmstørrelse, men du skulle prøve en 6'er en uges tid og se hvad du siger, hvis du ikke allerede har prøvet det. Det er jo den vej det går, og det er ærgerligt ikke at kunne bruge de nye funktioner :-)
Så meget som 6plus ryster så meget ryster jeg ikke på mine videoer, så måske ved normal brug der ikke er så meget forskel igen?
Vil gerne se forskel på 6plus og 6s forskellen, da jeg gerne vil have en mindre iphone, dog er der bare langt bedre batteri tid på plus modellen øv.
Hej Kenneth, jeg synes også den var for stor i starten, men hvis du har den 1 uge har du vænnet dig til den, også synes du ikk den er stor, så du skal nok bare kaste dig ud i den :)
Teksten "Parachute" på kasserne i segmentet 22-31 sek er uklar når der panoreres hen over kasserne.
Det ville have været interessant at se samme video i 1080p med 60 fps.
sad og læste lidt om OIS da vores modeller også har det og faldt over denne ældre artikel,
men er OIS vitterlig så vellykket på Iphone6+..
på papiret er den jo relativ begrænset med 0.6 grader motionshift, og er jo langt fra andre modeller.
Vi har selv to Huawei P8max her i hustanden,og de har også OIS på video & billeder men dog med 1.2 motion shift, og er på papiret dobbelt så effektive som Ip6+ 0.6 grader effektiv OIS
cameraet på P8max er f2.0 (usikker på antal akser af OIS) men som nævnt med 1.2 grader motion drift, og som Huawei slog stort op, var dobbelt så god til OIS effekt som konkurrenten fra Apple. samt at p8max camera er vist det eneste som operere med hvid sensor, iforhold til RGB & deres RGB+W samt dedikeret DSLR signal processor..