Apple oplyser at deres smarthøjttaler, HomePod, kommer til salg i Canada, Frankrig og Tyskland mandag den 18. juni. Prisen i de to europæiske lande bliver €349 svarende til 2.600 kroner.

Selvom HomePod altså først kan købes fra midten af næste måned i de tre lande, har Apple allerede nu tilføjet sprogunderstøttelse for flere af de sprog eller dialekter, der tales i de tre lande. Det er sket via en softwareopdatering af HomePod'ens firmware. HomePod understøtter nu også tysk, fransk og canadisk engelsk - canadisk fransk kommer senere på året.

Apple lancerede HomePod i februar og dengang understøttede den kun engelsk. HomePod kan endnu ikke købes i Danmark. Køber du en i udlandet, vil du dog godt kunne bruge den i Danmark. Bare ikke på dansk.

Onlime

Passer du godt på dine data?

Ville det ikke være surt at miste alle dine fotos eller studierapporter, fordi din Mac går i stykker? Sørg for at få taget backup nu! Onlime giver for en rimelig pris ubegrænset plads i skyen.