
Apple har smidt en regulær bombe, der for en stor dels vedkommende er gået ubemærket hen. Det er ganske enkelt blevet muligt for at udviklere at teste deres kode på iPhonen uden at skulle deltage i Apples udviklerprogram, der ellers koster $99 om året.
"Og hvad kommer det mig ved, jeg er ikke udvikler", tænker du måske? Det er her bomben kommer. Da enhver nu uden at skulle betale, kan registere sig som udvikler, installere udviklerværktøjet Xcode og dernæst lægge kode over på iPhonen, betyder det at man nu i praksis kan distribuere iOS-apps uden om App Store.
Processen er selvfølgelig lidt omstændig, men i praksis kan enhver (med en Mac, som Xcode kræver) nu installere apps på sin egen iPhonen uden om App Store. Det eneste man skal have adgang til er kildekoden. De fleste udviklere vil nok ikke bryde sig om at dele deres kildekode, men for eksempelvis open source-projekter er den jo per definition allerede delt. Det betyder også, at open source-projekter der ellers ike ville kunne få deres app i App Store, nu vil kunne distribuere den direkte til folk via Xcode.
Bare for at tage den i opløbet, så kan dette ikke bruges til at piratkopiere spil og andre apps med. Som sagt skal selve kildekoden være tilgængelig, før det virker. Kildekoden er ikke tilgængelig bare fordi man har en given app, da koden her er kompileret.
Apples pointe med at gøre det gratis at kunne installere egen kode på sin iPhone, er ikke at lave en ny distributionskanal, men at gøre det mere attraktivt for folk at komme i gang med at udvikle til iOS. Vil man have sine apps i App Store, koster det stadig de $99 om året.
For at komme igang skal du tilmelde dig Apples udviklerprogram og hente Xcode 7.
Scroll ned for at se kommentarer
"De færreste udviklere vil nok ikke bryde sig om at dele deres kildekode,"
Burde det ikke være 'fleste'?
@JC rolig nu, du ved da hvad han mener :)
Det er da dejligt. Jeg har selv udviklet en app og har altid haft lyst til at teste den, men 99 dollar er for mig lidt for dyrt. :)
Er det ik muligt at kompilere hoveddelen af sit program til en lukket komponent-fil, og så lade open-sourcedelen være en skald omkring den? På den måde kan man vel som udvikler udgive sin applikation denne vej uden at andre kan stjæle ens kode.
Det er rigtig godt nyt for iOS udviklere. Hvor meget det vil blive brugt til at dele mainstream open source med vil tiden vise, men for ikke teknik kyndige som knap nok kan tage en manuel backup af deres iphone, så er det nok at spørge om for meget at forholde sig til xcode og compiler issues.
Dette ligestiller iOS udvikling med OS X, hvor man altid har kunne kode og teste sine apps direkte, uden at deltage i Developer programmet.
@sander140
Jo du kan altid kompilere dine frameworks og lade open source kode gøre brug af den.
Hej Martin.
Kan huske, at have læst for en del år siden, ville prøve at lave en guidet tur med hensyn til at kode sin egen app. Blev det nogensinde til noget ?
Det kunne være fedt at få en GUIDE om det Kenneth skriver!
@Ilmisar
Der er en dansk videovejledning her: http://www.nemprogrammering.dk/Tutorials/objective-c/lav-din-egen-app.php
Men det er dog kun om Objective-C og ikke hvordan man gør med Apples nye programmeringssprog Swift.
TAK @Mads Haupt
@martin wolsing kan du ikke lave denne guide (https://onx.dk/iphone-udvikling/iphoneudvikling-1-igang-med-iphoneudvikling/) til SWIFT? Og med nyeste Xcode?
Man kan købe Apple Watch i DK!
Hjemmesiden hedder: [navn fjernet /Admin]
PS. Det er ikke en reklame for dette firma, men bare en information om at den kan købes i DK. Hvis nogle nu ikke ville tage den lange vej til Tyskland. :)
@Ilmisar
Der er flere andre, der også sælger Apple Watch i Danmark.
Personligt ville jeg dog være noget nervøs ved at handle hos dem, du henviser til. Så vidt jeg kan se, påstår de at kunne sælge Apple Watch Edition op mod 15.000 kroner billigere end i Tyskland.
Det er noget, der ikke stemmer, og flere af de normale advarselslamper blinker ift. at handle i den butik.