En kinesisk leaker kaldet Kang, mener at Apple vil afholde et event sidst i marts. Kang var den første, der sidste år afslørede, at Apple ville bruge MagSafe-brandet i forbindelse med iPhonen, og havde også de præcise datoer for alle iPhone 12-modellerne.

Apples event vil blive afholdt samme dag som OnePlus vil præsentere deres nyeste telefon, hvilket skulle være fastsat til tirsdag den 23. marts. Eventet vil i givet fald blive afholdt som et rent streamet online-event uden fysisk fremmøde af journalister.

Blandt de produkter der forventes lanceret er en ny iPad med mini-LED-skærm og kraftigere processor, sporingsenhederne AirTags og mulighvis også en ny Apple TV og nye AirPods. iOS 14.5 vil formodentligt også blive lanceret denne dag.