Problemer med synkroniseringen af Apple Music

Flere læsere har bemærket at der er nogle problemer med Apple Music og iClouds musikbibliotek. Problemet består i at synkroniseringen mellem enheder går langsont, er forsinket eller slet ikke virker. Når man tilføjer musik på sin iPad eller Mac dukker den eksempelvis ikke op på iPhonen. Specielt efter opdateringen til iOS 11.3 er problemet blevet udtalt.
Der er et par ting man kan prøve for at sætte synkroniseringen i gang. Det nemmeste er at lave en ny tom spilleliste på iPhonen. Af en eller anden grund sætter det synkroniseringen i gang. En anden mulighed er at tilføj en ny sang, et album eller en spilleliste. Det tvinger også en synkronisering igang.
Ifølge Apple skulle der være tale om en kendt fejl, som de arbejder på at løse.
Problemet har stået på siden lanceringen af iOS 11, hvilket naturligvis ikke er acceptabelt. Er der nogen der ved om Apple har meldt noget ud om, hvornår de forventer at problemet bliver løst? Til forfatteren - hvor har du informationen om at Apple kender til problemet fra?
@Jan Christensen
Der er flere der har kontaktet Apple og fået det svar at Der arbejdes på sagen. Her er for eksempel en: https://discussions.apple.com/message/33243967#message33243967
Af samme tråd fremgår desuden at problemet skulle være blevet løst.
Det er ikke løst endnu. Jeg har fået min iPhone med i synkroniseringen, men min iPad er håbløs langsom eller jeg skal tvinge en synkronisering igennem ved at oprette en mappe og så slette den igen.
@Martin Wolsing
Tak for info. :-)
Jeg kiggede lige tråden igennem og problemet er tilbage. Har dog ikke selv testet i over 10 dage for jeg fik nok til sidst og så fik jeg influenza. Så nu prøver jeg at lade mit AM abb løbe ud og så prøve at signe up igen og se om det ændrer noget. Men det er temmelig belastende at ændringer foretaget på Macbook'en ikke øjeblikketligt dukker op på iPhonen. Underligt nok så virker det fint på Apple TV.
Jeg har prøvet at logge ud og ind igen af Apple Musik, virkede ikke. Jeg har prøvet på Appel supports vejledning at slette mine App -Apple Musik på begge enheder, og geninstallere, virkede heller ikke. Nu har jeg gentagende gange provokeret en synkronisering ved at oprette en musik mappe og slette den igen. Efter dette er gjort adskillige gange på begge enheder, er min iPhone kommet med i synkroniseringen og virker fint. Som beskrevet tidligere, er min iPad håbløs bagud. Der kan gå op til 2-3 dage, før der sker noget. Ja Jan noget belastende at det ikke bare virker.
@Jørgen
Jeg har været en lignende proces igennem. Alt er forsøgt og intet afhjælper problemet. Så det må være en fejl i iOS eller en fejl på server siden. Jeg undrer mig dog over at Apple har været så lang tid om at rette en så stor fejl i et af deres kerne produkter.
Jeg håber at Apple står ved de seneste udmeldinger de er kommet med - at der bliver skruet ned for udvikling og op for kvaliteten af deres software.
Jeg har problemer med iTunes Match, hvor min uploaded og matched musik ikke er tilgængelig mere (diverse Apple enheder).
Ja lad os håbe på det Jan
@Jan Christensen
Jeg er sikker på at Apple prioriterer det meget højt, da det jo er det de lever af. Musik har altid betydet meget for Apples forretning.
Fejl kan være endog meget komplekse at få rettet selvom de set fra vores side virker banale og nemme at løse. Jo mere komplekst Apples system (kombinationen af datacentre, 1 mia. enheder etc.) bliver desto sværere bliver det at få til at fungere 100% for alle hele tiden.
@Martin Wolsing
Jeg er helt enig med dig men ikke desto mindre er det stadig belastende - særligt fordi problemet ikke er nyt men har stået på en del måneder efterhånden.
@Jan Christensen
Det er meget belastende - og frustrerende. Men det er som om softwarefejl bare får lov at passere uden konsekvens. Køber vi en iPhone med fejlbehæftet skærm kan vi få en ny eller pengene retur. Hvis softwaren fejler er det bare ærgerligt. Jeg forstår det ikke helt.
Meget belastende også set ud fra, at det er en service, du betaler for, som jeg har en forventning om, så også virker efter hensigten. Især synes jeg, det er problematisk, at problemet har været kendt i en del mdr. nu.
Jeg lader personligt mit Apple Music abonnement udløbe. Jeg vil ikke betale for en tjeneste der ikke virker som den skal.
Da jeg for ca 4 år siden "konverterede" til Apple efter 25 år i Microsoft land blev jeg meget imponeret over den fokus Apple havde på kvalitet og design. De seneste år syntes jeg at det fokus er skiftet mere over på salg og nyt gejl. Som sagt - jeg håber Apple retter fokus tilbage til kvalitet og design - også i deres software. Der har været - og er - for mange fjumre fejl både i iOS og OS X. Desværre.
Kan sagtens følge dig. Jeg oplever også, så der lige det og det med software end tidligere. Kan ikke helt gennemskue, hvad der lige sker. Håber fokus kommer tilbage igen. Jeg har altid været en trofast Apple bruger og vil fortsætte med dette, men oplever flere problemer en tidligere.
Jeg har været Mac-bruger siden årtusindeskiftet. Min oplevelse er at det er meget bedre i dag en dengang. Meget. Det kan godt være at vi er i en bølgedal sammenlignet med for 2-3 år siden, men sammenlignet med 2001 er vi i dag niveauer over. De problemer der er i dag er ingenting sammenlignet med for 15 år siden. Jeg tror mange af de problemer vi trods alt oplever nu hænger sammen med at kompleksiteten er steget voldsomt. Jeg synes at det især er de funktioner der er bundet op på skyen, der er problemer med, mens de ting der foregår på selve enhederne kører fint.
Det vil jeg give dig ret i Martin. Jeg oplever det også som problemet er med det, der sker i skyen.
@Martin
Ja jeg kender jo ikke Apple så langt tilbage. Men du har ret i at det er Cloud funktionerne der ofte driller. Så vidt jeg husker var der også noget bøvl i starten med Fotos da det blev lanceret. Men det blev vist løst ret hurtigt.
Vi må se tiden an og håbe at Apple snart får styr på det.
Ja fotos havde jeg også bøvl med, på et tidspunkt.
Jeg tror, der er sket noget med synkronisering af Apple Music, jeg kan synkronisere alle mine enheder igen, begge veje. Har i oplevet det samme?