En af de bemærkelsesværdige ting ved iOS 7 er, at appen Memoer er forsvundet. Memoer er en slags diktafon til optagelse af noter. Apple nævner selv i dokumentationen til iOS 7 beta 1, at man skal være opmærksom på, at Memoer er fraværende.

Det store spørgsmål er så, om den vil komme tilbage i en af de senere betaer. Ovenstående billede, der stammer fra en session på netop afholdte WWDC tyder på, at den kommer tilbage. Det er i hvert fald et ikon på skærmen med navnet "Memoer".

Man må formode, at Memoer simpelthen bare ikke er blevet klar sammen med resten af iOS, og at Apple derfor har pillet den ud af første beta.

Onlime

Passer du godt på dine data?

Ville det ikke være surt at miste alle dine fotos fordi din iPhone går i stykker? Sørg for at tage backup nu! Onlime tilbyder ubegrænset backup af alle dine enheder i skyen.