
Da Apple i går aftens annoncerede iOS 7 kom de kort ind på en ny funktion, som skal gøre det mere besværligt at være iPhone-tyv. Via Find my iPhone kan man indstille sin telefon, så den ikke kan bruges af en eventuelt tyv med mindre han kender ens Apple ID og tilhørende kodeord. Selv hvis iPhonen gendannes i iTunes, vil den ikke kunne aktiveres, før man har indtastet de rigtige oplysninger. iPhonen er kort sagt ubrugelig for alle andre end den originale ejer.
"Vi tror, at det vil blive en temmelig kraftig afskrækkelse i forhold til tyveri", udtaler Craig Federighi, senior vice president of software engineering.
Apple gennemgik ikke i detaljer hvordan funktionen virker, eller hvordan sikkerheden er skruet sammen. Blandt sparsomme oplysninger er dog, at Activation Lock kun vil virke på enheder der understøtter iOS 7.
Scroll ned for at se kommentarer
Ja jeg gad godt vide hvordan det slås til.
Jeg vil gerne vide, hvordan man slår det fra igen. Det er en feature, der er rigtig cool. Lige indtil den dag, man gerne vil sælge sit iGadget til en anden.
Den feature kan hurtigt blive en guldkilde for Apple, hvis alle iOS7-devises er ubrugelige for andre end den originale køber.
Mon ikke man selv kan slå det fra med sit eget Apple ID (altså det ID, der er registreret med). Så kan man sælge telefonen, og den nye ejer kan registrere den med hans ID. Dvs. iPhonen kan kun omregistreres, hvis den oprindelige ejer godkender det.
Men hvordan aktiveres det? Jeg kan ikke finde nogen steder hvor det står.
jeg tænker også at det vil give problemer med brugt salg. Og tyvene er sgu ligeglade.......de sælger den videre alligevel...
@Wolsing
Jo, det giver god mening. Og det er også det, jeg håber, der kommer til at ske. Det vil i hvert fald være skidt, hvis en telefon til 6.000 kroner er stavnsbundet hos sin oprindelige ejer. Det svarer nogenlunde til, at en Mercedes er din for altid, når du har købt den.
Selvfølgelig kan det slås fra af ejeren!
Jeg har et spørgsmål. Nu hvor IOS 7 kommer til at ligne lort, eller en slags androide wanda be system, er det så ligemeget om telefonen har retina skærm, med de nye ikoner? For jeg synes de ligner noget fra 1920, selv med retina skærm. Stakles Steve Jobs, hans lig vender sig i graven , hvis han så det lort.
Pudsigt - billedet til denne artikel ligner fuldstændigt en Nokia Lumia med IOS7 :-)
Ikke ringe...
@gotskov "Og tyvene er sgu ligeglade…….de sælger den videre alligevel…"
Jeg er for så vidt enig - men tyvene sælger kun videre så længe der er nogle der vil aftage telefonerne, og det marked skrumper nok hurtigt ind hvis det rent faktisk viser sig at "køberne" ikke kan bruge telefonerne. Jeg kunne forestille mig at de fleste der fremover køber en brugt iPhone vil have sikkerhed for at den ikke er låst til en iTunes account - så hvis ellers ikke Apples nye sikkerhedstiltag ikke er/næsten ikke er til omgå, forudser jeg at antallet af stjålne iPhones vil falde i løbet af et halvt år efter frigivelsen af iOS7.
He he Saxcon.
Godt set!
Omend det et en smart feature at man i bedre grad tyverisikrer sin IPhone, så synes jeg nok det var lidt fesent det Apple kom frem med. Særligt når de selv mener det er det største siden IPhone blev præsenteret.
Har været ihærdig "I-man" i en årrække men synes efterhånden at andre mærker nærmer sig kraftigt. Både i design og OS.
Tror helt sikkert det fungerer lige som Remote wipe, når telefonen er væk logger man ind og låser telefonen med iCloud koden - og muligvis ryder indholdet samtidigt.
@Steffen
Find My iPhone har længe haft den mulighed, at du kan wipe telefonen, hvis den forsvinder i form af tyveri eller tab. Derudover kan du få telefonen til at bippe højt eller skrive beskeder, der vises på skærmen. Beskederne kan for eksempel være et telefonnummer en eventuel finder kan ringe til, så ejermand og telefon kan gense hinanden.
Det nye er, at en tyv skal bruge dine itunes-oplysninger for at kunne wipe telefonen og gensælge den. Telefonen er så at sige ubrugelig uden de oplysninger. Det andet er old news.
Mon ikke der kommer alle mulige jailbreak programmer som fjerner den feature. ? Så hellere at det var integreret dybt i dens system i stedet for i iOS 7. Sådan så ligemeget hvad du gjorde med telefonen så kunne man se dens gamle ejere.
Ja der kommer helt sikkert en form for hack, når det bare er software.
Men man kan håbe at de på 5S bygger en sikkerhedsfunktion i hardwaren.
Så personligt også gerne selv, at man skulle bruge password for at slukke telefonen, så man kunne spore den lidt længere OG JA, man kan hive simkortet ud, men det tager lidt længere tid og hvis tyven bare er en tilfældig er det heller ikke sikkert at han har en nål ved hånden
For at aktivere "Tilstanden mistet" skal du logge ind på din Apple konto på http://www.icloud.com. Vælge Find min iPhone, vælge din "stjålede" iPhone og trykke på knappen "Tilstanden Mistet" oppe i højre hjørne og følge vejledningen. Du skal vælge en pinkode, samt enbesked og et telefonnummer "finderen" kan ringe op til.
Du slår det fra igen på samme måde. Det virker faktisk ret godt.
Jeg kan oplyse jer om, at der er sket en lille bonus i iOS7 som jeg synes manglede en smule i den forrige sikkerhed.
Hvis man går ind og vil deaktivere "find my iPhone" spørger den nu til dit kodeord på Apple ID.
Det betyder, at man nu ikke behøver at låse hele menuen af, som man skulle før! :D weeee
Apple rox og ios7 og FMI styrer
Man slukker den og jailbreaker. det tager vel 6 minutter som det kan ses på youtube i tillg får du så alle passwords.
det ville være smart hvis man ikke kunne slukke telefonen, når den var låst. så når man fandt ud af at den var væk kunne man finde den igen. Mistede iphone fredag d. 13 og 10 minutter efter var den slukket. Ellers havde vi fundet telefnen, nu skal min søn spare i 4 år for at få en ny.
Sagt på en anden måde, det er en kedelig måde at tjene penge på for apple.