De to skotske banker Royal Bank of Scotland og Nat West har gjort det muligt for kunderne at benytte Touch ID til login i deres netbanker. Det skriver BBC.

For at kunne gøre brug af funktionen, skal den aktiveres via den normale sikkerhedsgodkendelse. Når det er gjort, vi man fremover kunne logge ind på mobilbanken alene med sin finger. Flere bankfunktioner vil dog være begrænset og kræve manuel login af sikkerhedsgrunde.

Ifølge de to banker, der ejes af samme moderselskab, har 880.000 brugere af deres mobilbank en iPhone med Touch ID.

Onlime

Passer du godt på dine data?

Ville det ikke være surt at miste alle dine fotos fordi din iPhone går i stykker? Sørg for at tage backup nu! Onlime tilbyder ubegrænset backup af alle dine enheder i skyen.