
Bagsiden af Kinas fremadstormende økonomi er de over 100 millioner industriarbejdere, der arbejder under helt urimelige vilkår - typisk på spartanske fabriksejendomme, hvor de både arbejder og bor. Et af de firmaer, der er kommet i fokus på grund af dårlige arbejdsforhold, er det taiwanesiske selskab Hon Hai Precision Industry Co., nok bedre kendt under navnet Foxconn. Foxconn har hundrede tusindevis af ansatte i Kina. Deres største fabrik ligger i Shenzhen i det sydlige Kina, og er et kæmpemæssigt område på 3 kvadratkilometer. Fabrikken har 300.000-400.000 ansatte. Vel og mærke arbejdere der bor på fabrikkens område, der derfor i sig selv er en hel by, men alt hvad dertil hører. Blandt andet har de deres egen TV-station, brandstation, hospital etc.
Dårlige arbejdsforhold
Foxconn er kommet i vælten, på grund af de dårlige forhold der er på fabrikken, hvor der blandet andet har været en række selvmord relateret til dårlige arbejdsforhold. Da Apples iPads og iPhones blandt samles hos Foxconn, er Apple kommet i skudlinjen og gjort til ansvarlig for elendigheden. Der skal ikke herske tvivl om, at der hersker elendighed, og at det slet ikke er rimeligt at skulle arbejde under de arbejdsvilkår, der fortælles om. Det kan på ingen måde forsvares. I sin iver for at ændre situationen, skal man dog bare passe på, med at pege fingre af de forkerte.
Alle de store samarbejder med Foxconn
Apple er nemlig langt fra de eneste, der får produceret deres elektronik hos Foxconn. Foxconns kunder tæller blandt andet følgende: Acer, Amazon, Asus, Dell, HP, Intel, IBM, Lenovo, Microsoft, Motorola, Nintende, Nokia, Panasonic, Phillips, Samsung, Sharp, Sony og Toshiba.
Alligevel er det Apple, som får skylden til trods for, at ingen af de store elektronik producenter i virkeligheden kan sige sig fri. Apple har endda, som den første og eneste teknologivirksomhed, indledt et samarbejde med Fair Labor Association, der skal sikre bedre arbejdsvilkår hos Apples underleverandører. Det har ingen af Apples konkurrenter gjort. Apples topchef, Tim Cook, har i meget kraftige vendinger taget afstand fra urimelige arbejdsvilkår, så der er ingen tvivl om, at Apple tager kritikken alvorligt - og gør noget for at ændre på tingene.
Lad ikke Apple-hetzen skygge for den virkelige diskussion
Kritikken af Apple er omend ikke forfejlet, så i hvert fald alt, alt for ensidig. Det går nemt hen og bliver usaglig Apple-hetz, der så kommer til at dække for de virkelige problemer, som alle de store er fælles om at være medansvarlige for, nemlig at vores forbrugs-kultur har en bagside tusinder af kilometer væk. Om den skyldige så er den kinesiske stat, Foxconn, elektronikproducenterne eller i virkeligheden os forbrugere, kan man nok diskutere her fra og til juleaften uden at kunne blive enige om.
Diskussionen er dog vigtig - og desto mere ærgeligt er det, at det for visse personer virker som om, at det er Apple-kritikken, der er det væsentligt, og ikke de kinesiske arbejderes vilkår. Las os få debatten tilbage på sporet.
Scroll ned for at se kommentarer
Total glædeligt Apple havde et kanon 2011 år, samt ditto 4 kvartal.
Misundelse er en grim ting!!!!
Misundelsen bliver ikke mindre i 2012, tro mig, Apple netop er i år startet med yderlige salg i i var det 27 – 28 lande hvor af Kina er det helt store marked.
Jeg ser IOS som en vinder, om det så er Iphone, iPod, iPda eller andre IOS enheder, det konkurrenterne nu mærker den langsigtede effekt af hvad Steve Jobs mente med vertikal integration er den stigende tilfredshed af det du købte i eller på iTunes i 2005 til den kæreste eje, måske en Ipod, har og ”ejer” stadig i dag hvis du bruger/køber en iPhone.
Sony, Microsoft, HP, Acer, Asus, Samsung, HTC,og mange flere får også samlet/bygget deres HW i Kina, og nogle af dem helt sikkert på mindre teknologiske virksomheder i ordets bogstaveligste forstand, her tænker og særlig på de mange bund- og grafikkorts probucenter som benytter ”Teknologisk udrangeret fabrikker” som ikke er i valg klasse til at kunne fremstille 2012 produkter.
Misundelse er er trist og grim ting, i år skal og køber jeg stadig en iPad 3 når den kommer plus en iPhone 5 når ditto lander hos 3 Mobil.
Nu begynder der også at fremkomme det meste på udokumenteret sandheder:
http://macdailynews.com/2012/01/29/bsr-new-york-times-apple-foxconn-article-contains-untruths-inaccuracies-and-misleading-info.
Dårlig journalistisk recerts ala Urbans "folk sælger deres iPhones, N.Y.T.
mindre snart om S&H
Jeg er sådan set ikke uenig i at der hurtigt bliver peget fingre af apple, men sådan er det altid når man står i den position de står i lige nu. Ligesom i politik skal man passe på hvilke skridt man tager, for man er konstant i søgelyset og folk vil uden tvivl kritisere. Derfor synes jeg at selvom alle de andre mærker får deres produkter produceret det samme sted, at apple kunne, og nok også burde skifte producent eller som de allerede har gjort, starte et samarbejde med Fair Labor Association. Det er utroligt vigtigt for apples omdømme at de får gjort noget ved dette problem, netop fordi de er i søgelyset. Så når de er kendt som first movers inde for mange produkter burde de nok også være first movers i denne her situation, og sætte så mange resourcer ind i dette problem som muligt.