
I Australien er Apple som noget nyt begyndt at sælge ulåste iPhones. Telefonerne kan således benyttes med en hvilken som helst operatør.
Priserne svarer til 4.420 kr for 32GB og 3.730 for 16 GB. iPhone 3G kan købes for 3.050 kr for 8GB. Yderst rimelige priser, der bestemt ville sætte de danske selskaber under press, hvis de også galt i Danmark.
Det er meget interessant at Apple begynder at sælge ulåste iPhones. Hidtil har de kun gjort det i Hong Kong, hvilket af mange blev begrundet med at de ad bagvejen ville ind på det kinesiske marked. Lad os håbe det er en generel opblødning der er på vej, således at vi også i Danmark vil kunne købe ulåste iPhones, og selv vælge hvem vi vil benytte dem hos.
Scroll ned for at se kommentarer
hvad skulle der til at bruge disse fuldt ud i DK?
Haha, håber det vil sætte priserne ned i DK :D
Jeg frygter at give 6.000 eller mere efter de seks måneder, men måske jeg ikke skulle være så bange for det?
Regner med at købe 32GB model, glæder mig :P
@Lauritz: Prisen for iPhone 3G 16GB efter 6 måneder var lige omkring 5.600. Jeg forventer (og det er kun ren spekulation) nogenlunde tilsvarende pris. Husk at der skal regnes Moms og told på de australske priser, før de reelt kan sammenlignes.
Apples annoncerede priser (32GB: 299$, 16GB: 199$) er ihvertfald samme pris som iPhone 3G (henholdsvis 16GB og 8GB) da den blev lanceret.
Så din frygtede pris er nok ikke meget ved siden af. Du skal ihvertfald ikke forvente at den bliver så billig som den australske omregnet til DKK. Husk dog at modregne dit forbrug de næste 6 måneder, for det medfølgende abonnement bliver sandsynligvis et All-Inclusive ligesom sidst.
Off-topic: Holy Crap, kom lige til at se hvor mange kommentarer jeg har skrevet de sidste 30 dage. Må hellere udenfor og få lidt sol istedet :-D
Jeg ville ikke tøve, hvis jeg kendte en, der var i Australien. Man kan vel få VAT betalt tilbage ved afrejse, og så er den endnu billigere!
@Asger
Det kan godt være du kan få momsen tilbage ved udførsel, men du skal af med dansk moms ved indførsel (uanset om du har fået momsen tilbage i australien eller ej). Det skal du i hvert fald fra USA, hvordan toldreglerne er fra Australien ved jeg ikke.
Edit: Jeg tjekkede lige med SKAT. Er værdien over 3.250 skal man svare dansk moms ved indførsel.
Mere edit: I Australien hedder moms GST og er på 10%, som turist kan man få GST retur (eller slippe for at betale det?). 32GB iPhone koster 4.420 inkl. GST og 4.020 (4420/1,10) ekskl. Den kommer altså ikke under grænsen på de 3.250.
Dvs. man skal håbe/satse på ikke at blive snuppet i tolden. Gør man det ryger der en tudse oveni prisen, og så er den pludselig ikke så interessant.
Ja, det har du selvfølgelig ret i. Så længe det er uden for EU, må det selvfølgelig være reglerne. Nå, jeg kender heller ikke nogen dernede alligevel ;)
@Jonaskp
Hvis du tager iPhonen med, kan du sagtens fortsætte med at skrive kommentarer selvom du er udendøre.
Good Point Martin!
On-topic: Selvom iPhone ville komme til salg herhjemme uden abonnement, var det nok ikke noget jeg ville benytte mig af. Jeg har altid syntes at telefoner uden abonnement er alt for dyre. Med abonnement med mange services inkluderet eller Minimumsforbrug (som fx hos Telmore), vil man jo i de fleste tilfælde ikke skulle betale for sit forbrug i de 6 måneder, hvorfor dette jo kan fratrækkes den samlede pris.
Hvis man køber telefonen uden abonnement har man jo ikke denne mulighed. Og jeg synes det kan være en betydelig sjat penge. I mit tilfælde bruger jeg ca 300 kr om måneden, hvilket over 6 måneder bliver til 1.800 kr. Disse penge ville være "tabt" hvis jeg havde købt telefonen uden abonnement.
Men det er selvfølgeligt altid rart med muligheder, jeg ville bare ikke benytte mig af det.
Se lige her Link fjernet /Admin
Ser ud til de er til salg herhjemme uden abonnement... og til rimelig billig priser. Så det er da muligt at købe den uden binding herhjemme, hvis det er det man vil, men som Jonaskp siger, så vil jeg også helst foretrække at købe den med abo. da man kan trække forbruget i de 6 måneder fra.
Hvad med garanti egentlig, når man køber uden for EU?
@supervizor
Apple yder kun garanti i det land hvor iPhonen er købt, så alle udenlandske iPhones er uden garanti. Det gælder også selvom de er købt i Danmark via parallelimport. Købelovens reklamationsret gælder selvfølgelig stadig.
Hmm.. Tak for svar.. Interessant.. Men det er jo lidt skidt..
Men hvis worst case scenario skulle opstå, så vil man stadig kunne sende det tilbage til eks. Australien (hvis man nu køber den der) og så benytte ens garanti der, ikke sandt?
Det kunne være interessant at vide om man bare kan sende det direkte til en Apple butik eller en personligt skal gå ind med den i hånden med garanti-beviset..
(Dette skal jeg dog nok selv finde ud af, efter det er lidt svært for dig at vide.. ;-))
Sælger de 3GS'en i Australien?
Lyder rigtig interessant, glæder mig virkelig til at der kommer udmelding om priser, abonnementer osv.
@13 Frederik: Som du bl.a. kan se på billedet i denne nyhed, så ja.
( http://iphoneuserguide.com/apple/2009/07/02/iphone3g/buy-iphone-3gs-from-apple-online-unlocked )
@Morten
Det er helt i orden. Nu du har set det, har jeg slettet vores kommentarer
Så har jeg talt med en tekniker fra Apple i Sydney (da der ikke var mulighed bland de valgmuligheder man fik fra deres telefon-menu-system for at snakke med nogen fra Apple Store i Sydney) og han bekræftede at det skulle være muligt at bruge et dansk sim-kort uden problemer, hvis man køber en iPhone 3GS i Australien direkte fra Apple (enten online eller via fysisk butik). Yderligere sagde han også at hvis man køber en i det fysiske butik, så måtte man gerne for en sikkerheds skyld nævne at det skal være unlocked en man ønsker at købe, men han mente udover dette at være ret sikker på, at Apple (i hvert fald i Australien) ikke solgte låste /locked iPhones i deres Apple butikker.
Udover alt dette, bekræftede han mht. garantien at man godt kan sende den til reparation fra f.eks. Denmark til Australien, hvis der skulle ske noget med enheden, men de sender bare ikke enheden tilbage til andre end adresser belligende i Australien. Så man skal altså kende nogen der kan modtage den i Australien (eller kan hente fra Apple Store), og sende den tilbage til en.
Just to let you people know..
Men vil man uden problemer kunne anvende det danske tastatur layout og stavekontrol selvom den ikke er koebt i DK eller skal den hackes saa?
@Martin
på din nuværende iPhone kan du vælge japansk, tysk, hebraisk osv. så hvorfor skulle du ikke kunne vælge dansk på en fra Australien?
Hvorfor ikke bare købe den i italien ? Jeg har nu haft min 3GS 32GB i 14 dage og den er er leveret ulåst (officelt)
Prisen er dog 719 eur
@martin når du åbner din iphone op første gang igennem itunes detecter den dit sprog, du kan altid skifte dette i menuen mener jeg. Alle sprog ligger så vidt jeg ved i operativ systemet på iphonens firmware..
Man kan også købe iphone i danmark til ok priser.
Edit: Link til hjemmesider der er i direkte konkurrence med iPhoneguide eller iPhoneguides annoncører er ikke tilladt. /Admin.
@Mads.
Hvordan og hvorledes forgår det. sender de til Danmark? eller har du bare købt den i Italien?
@Nikolaj. kan du ikke sende det link til min mail. emil_wang@hotmail.com ?
@Emil: Jeg har bare købt den dernede i "Euronics" (noget ligende elgiganten) den 17. april - det var i en lille by så de havde stadig 2 stk. 32 GB om eftermiddagen. fik også et Telecom Italia prepay sim kort med nogle euro på med.
Den virker super fint - hurtig, lækker - og er ikke blivet lyserød :) har prøvet både TDC og Telia abbo.
mente 19. juni - ikke 17. april...