
Apple har udsendt en opdatering til Safari. Vi er nu nået til versionsnummer 5.1.4. Om vi dermed får rettet det problem vi omtalte i går skal være usagt, men man har jo lov at håbe.
Safari 5.1.4 indeholder forbedret ydeevne, stabilitet, kompatibilitet og sikkerhed, inklusive ændringer, der (med Apples egne ord)
- Forbedrer JavaScript-ydeevne
- Forbedrer responsen ved indtastning i søgefeltet efter ændring af netværkskonfigurationer eller ved en uregelmæssig netværksforbindelse
- Løser et problem, der kunne få websider til at blinke hvidt ved skift mellem Safari-vinduer
- Løser problemer, der forhindrede udskrivning af adressemærkater fra U.S. Postal Sevice og integrerede PDF-dokumenter
- Bevarer henvisninger i PDF-dokumenter, der er arkiveret fra websider
- Retter en fejl, der kunne få Flash-indhold til at se ufuldkomment ud efter brug af bevægelser til zoom
- Løser et problem, der kunne sænke skærmens lysstyrke ved afspilning af HTML 5-video
- Forbedrer stabilitet, kompatibilitet og starttid ved brug af udvidelser
- Tillader, at cookies, der er indstillet under almindelig udforskning, er tilgængelige efter brug af Privat browser
- Retter en fejl, der kunne få nogle data til at blive efterladt efter tryk på knappen “Fjern alle data fra websteder”
Som altid kan opdateringer til Apples software hentes via Softwareopdatering, som man finder i æblemenuen øverst.
Scroll ned for at se kommentarer
lad os håbe det også løser det Irriterende Problem fra forrige Artikel
Efter jeg har opdateret til 5.1.4 er min g-mail blevet til en blank side - hvad gør man mon ved det? Har prøvet at downloade Safari og installeret påny, men det har ikke hjulpet. Er der nogle gode ideer?
2m
Har samme problem!
@Tom
Har du prøvet Cmd-R ?
Ja, det giver ikke noget