CoPilot var en af de første der så potentialet i iPhonen som seriøst værktøj i sin tid, og var en af de første til at lancere en rigtig turn-by-turn navigeringsapp til iPhonen. I modsætning til eksempelvis de mere kendte TomTom, der jo allerede dengang var kendt som producent at GPS-hardware, var CoPilot udelukkende
software-baseret, og kunne derfor satse helhjertet og fuldt på iPhonen, mens de andre hang lidt i bremsen og så tiden an - måske i håb om at iPhone-manien ville gå over. Det kan mærkes i deres gennemførte produkt, at CoPilot kun skal koncentrere sig om en ting: At lave god navigeringssoftware. CoPilot er således også kåret som bedste "satellitnavigations-app" de seneste fire år (2013-2016) af AutoExpress.

CoPilot har i dag flere forskellige navigeringsapps alt efter hvilke kort man gerne vil have med. Jeg har kigget på "CoPilot Nordics – GPS Navigation & Offline Kort", der som navnet siger dækker de nordiske lande: Danmark, Sverige, Norge og Island. Har man brug for mere, er næste skridt CoPilot Europe med hele Europa.

Husk en god holder

Da navigeringen kører på iPhonen - med mindre man har en bil, der understøtter CarPlay - er det vigtigt med en god holder til iPhonen. Du kan bruge en holder fra en hvilken som producent, da den ikke snakker sammen med appen. Sørg også for et stik, så iPhonen kan lade mens du bruger den til navigation. Det er dumt at iPhonen løber tør for strøm på turen.

God brugergrænseflade

Første gang man starter programmet får man tilbudt at lave et CoPilot-ID, som bliver brugt i forbindelse med live-tjenester, synkronisering i skyen etc. Det er ikke et krav, og man kan altid springe det over i første omgang og tilmelde sig senere, hvis man vil.

Inkluderet i prisen for appen og kortmaterialet er 12 måneders gratis abonnement på ActiveTraffic. ActiveTraffic er CoPilots tjeneste til live trafikoplysninger etc. Når de 12 måneder er gået koster ActiveTraffic 79 kroner per måned.

I lighed med de fleste andre navigationsløsninger til iPhonen benytter CoPilot ikke iOS's normale brugergrænseflade, men har udviklet sin egen. Det er ikke altid der slippes så heldigt fra den øvelse, men hos CoPilot fungerer det heldigvis rigtigt godt, omend grænsefladen virker en smule gammeldags. Det er dog mere reglen en undtagelsen i navigationsapps, så det skal de ikke høre yderligere for. Det er formodentligt også helt bevidst, fordi det gøre tingene mere overskuelig på farten. Menusystemet er fornuftigt og overskueligt bygget op - og er selvfølgelig på dansk.

Appen viser som udgangspunkt et kort med ens position i centrum. Nederst er angivet stednavn, hvilke retning man kører i samt ens hastighed. Når man vil igang med vejvisningen, skal man trykke på forstørrelsesglasset øverst til venstre. Her har man mulighed for at indtaste en adresse direkte, søge i kontakter, steder eller foretage en online søgning. Det forgående som vi kender det fra andre apps, nemlig bagfra. Det vil sige at man først finder byen, så vejen og til sidst husnummeret.

Når man har fundet et sted der matcher, kan man se det på kortet sammen med oplysninger om vejr og afstand. Man kan herefter vælge den eksakte vej til destinationen. Appen foreslår selv én, og man kan så justere den ved at trykke på kortet og enten fravælge en vej fra ruten eller tilføje en.

Herefter er det bare at køre og følge appens anvisninger. Synes man ikke om de oplysninger der gives på skærmen, kan man selv justere dem til ens egen smag.

Fund til prisen

Selve navigeringen er som man forventer. Det skinner tydeligt igennem, at CoPilot har været mange år i branchen, og ved hvordan en god løsning skal skrues sammen. Kortkvaliteten er god og brugergrænsefladen er gennemtænkt og fungerer rigtigt godt. Tingene skal være enkle, og nemme at finde rundt i - og det er de. Selve navigeringen er god og præcis. Man er aldrig i tvivl om, hvilke vej man skal.

Jeg kan ikke sætte en finger noget sted, CoPilots app er yderst gennemført. Den er et fund til prisen. Sammenligner man med nogle af de andre store på markedet som TomTom og Navigon får man CoPilot Nordics til rundt regnet halv pris. Det gør specielt appen interessant for dem, der måske ikke har brug for navigeringsapps så ofte. Normalt plejer jeg at sige, at det for mange er overkill at investere 300-500 kroner i en rigtig navigationsapp, når man kan gå Apples eller Googles kort, der fungerer fint til lejlighedsbrug i en håndevending, helt gratis. Men når CoPilot kun koster 159 kroner, så er sagen en anden. Jeg synes i hvert fald, at det er et fund til prisen. Specielt fordi CoPilot efter min mening laver den bedste navigationsapp til iPhonen.

Har du brug for en navigationsløsning til din iPhone, går du bogstaveligt talt ikke galt i byen ved at investere i CoPilot Nordic.

Onlime

Passer du godt på dine data?

Ville det ikke være surt at miste alle dine fotos fordi din iPhone går i stykker? Sørg for at tage backup nu! Onlime tilbyder ubegrænset backup af alle dine enheder i skyen.